ضد عفونی آب با UV

سیستم گندزدایی UV ، ضد عفونی آب پرورش ماهی ، سیستم UV ، سیستم یو وی ، دستگاه UV
سیستم گندزدایی UV ، ضد عفونی آب پرورش ماهی ، سیستم UV ، سیستم یو وی ، دستگاه UV
سیستم گندزدایی UV ، ضد عفونی آب پرورش ماهی ، سیستم UV ، سیستم یو وی ، دستگاه UV

گند زدایی را می توان کاهش میکروارگانیسم هایی نظیر باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها تا تراکم مناسب دانست. هدف از گندزدایی آب در مزارع پرورش ماهی کاهش خطر انتقال بیماری های عفونی از آب به ماهی تا سطح قابل قبول است. گندزدایی را می توان در موقعیت های مختلف در آبزی پروری انجام داد. آب ، تجهیزات، تاسیسات و پساب را می توان گندزدایی کرد. تابش اشعه ماوراء بنفش یا اشعه UV اولین بار در سال 1910 برای ضد عفونی آب شرب شهر مارسلز در فرانسه به کار گرفته شد. بعدها در ژاپن و اسپانیا برای سترون سازی آب دریا مورد استفاده در ضدعفونی دو کفه ایها به کار رفت.

اشعه ماوراء بنفش (UV)، بخشی از طیف نوری است که توسط خورشید تولید و به سمت زمین تابیده می شود. طیف اشعه ماوراء بنفش، دارای فرکانس بالاتر از نور مرئی و پائین تر از اشعه ایکس می باشد. طول موج اشعه ماوراء بنفش بصورت کلی در ناحیه بین 100 نانومتر و 400 نانومتر قرار می گیرد. این بخش نیز به سه ناحیه تقسیم می شود:
- UV-A : بین 320 تا 400 نانومتر
- UV-B : بین 290 تا 320 نانومتر
- UV-C : بین 220 تا 290 نانومتر

اشعه ماوراء بنفش ناحیه UV-C، دارای خاصیت میکروب کشی بسیار بالایی است. اما متأسفانه این بخش از نور بعد از ارسال از سمت خورشید، در اتمسفر زمین جذب شده و به سطح زمین نمی رسد. بنابراین، برای استفاده از خواص آن لازمست تا بصورت مصنوعی و توسط لامپهای UV تولید شود.
نور اشعه ماوراء بنفش، با اجزاء پورین و پیریمیدین DNA واکنش انجام داده و بزرگترین اثرات زیان آور و کشنده را به موجودات ریززنده دارد. هیچگونه عامل بیماریزای ماهی که بتواند با تابش اشعه یووی زنده بماند شناخته نشده است. البته به شرطی که شدت و طول موج آن مناسب انتخاب شده باشد.

مزایای روش UV
معمولاً نصب و راه اندازی UV کار ساده ای است و نیاز به نظارت ، نگهداری و فضای کمی دارد . مطمئن بودن به این روش ، حداقل زمان تعمیر ، هزینه های پائین عملیاتی و نگهداری و عدم وجود بو یا مزه شیمیایی در آب حاصل از جمله فاکتورهای مهمی هستند که باعث انتخاب تکنولوژی UV در مقایسه با تکنولوژیهای ضدعفونی کننده متداول می شود .

مزیتهای استفاده از UV در مقایسه با مواد ضدعفونی کننده شیمیایی عبارتند از :
۱- عدم وجود محصولات جانبی سمی و یا غیر سمی مهم
۲ - نداشتن خطر در صورت استفاده بیش از حد ( مثلا دز کشنده گاز ازن برای میکروارگانیسم برای آبزیان نیز کشنده است)
۳- خارج کردن بیشتر آلاینده های آلی
۴- عدم انتشار ترکیبات آلی فرار ( VOC ) یا سمی در هوا
۵- عدم وجود بو در محل یا در آب حاصل ( معمولا گاز ازن در محیط تولید منتشر و باعث صدمه زدن به کارکنان می گردد)
۶- کم بودن مدت زمان تماس ( واحد زمان تماس در UV ثانیه حال آنکه واحد زمان تماس در ضدعفونی کننده های شیمیایی دقیقه می باشد مثلا گاز ازن با نیمه عمر 10 دقیقه) .
۷- عدم نیاز به ذخیره سازی مواد خطرناک
۸- نیاز به حداقل فضا برای نصب دستگاه و محفظه آن
9 - حفظ مواد معدنی موجود در آب آسیب نرساندن به محیط زیست به جز دور انداختن لامپهای مستعمل و وسایل از کار افتاده .

دلایل اصلی انتخاب گندزدایی به روش UV عبارتند از:
1 –در مقایسه با کلر، UV می تواند با دوز مصرف نسبتا پایینی طیف وسیعی از میکروبها، باکتری ها ویروسها را نابود کند.
2 - نگذاشتن باقیمانده که با مواد آلی موجود در آب ایجاد واکنش نموده و در نتیجه رنگ، عطر و طعم آب را تغییر میدهد
3 - سادگی و هزینه پایین در کاربری و نگهداری (دستگاههای UV نسبت به دستگاههای مولد اوزن و دی اکسید کلر از پیچیدگی بسیار کمتری بر خوردارند.)
4 - عدم نیاز به مخازن بزرگ تماس، ضد عفونی با UV در ظرف چند ثانیه کامل می شود در حالیکه سایر روشهای گندزدایی به 10 تا 60 دقیقه زمان نیاز دارند.
5 - هزینه پایین سرمایه گذاری دستگاههای UV


کارشناس فروش
مهندس چگنی : 989163680700+